Anshin Dojo Aikido Łódź

Sprawozdanie ze stażu z Phillipe Orban 6 DAN (15-lecie SOTO) 26-27.11.2011

2011-11-27

    26-27 listopada. Przybyliśmy – Ania, Max i ja – poćwiczyliśmy i wróciliśmy zadowoleni ze stolicy. Staż prowadził Sensei Phillipe Orban 6 Dan, a miejscem stażu był klub SOTO. Poza ćwiczeniem aikido, aiki jo, aiki ken i kashimy mieliśmy przyjemność uczestniczyć w obchodach 15-lecia klubu. 

    Sensei zwracał uwagę na ćwiczenie z oddechem, wykorzystanie grawitacji, pracę tenchi (niebo ziemia) oraz działanie tori na linii. Zasady te ćwiczyliśmy głównie na ataku shomen uchi i ushiro ryote dori, technikami ikkyo, irimi nage i shiho nage. Pojawiło się kilka technik koyu nage i uchi kaiten nage. Trening z jo zawierał kilka suburi oraz dwa kata – te akurat pierwszy raz ćwiczyłem. Przećwiczyliśmy również 2 kata z 1 serii kashima shin ryu oraz kata z aiki ken. Na treningu tym Sensei przedstawiał różnice pomiędzy nimi polegające na wchodzeniu do przodu, jedności ataku i obrony (kashima) oraz wycofywaniu się w obronie (aiki ken). Jak widać było troche tego do przekazania przez co staż był ciekawy i urozmaicony. Jest nad czym myśleć i co przećwiczyć :)

    Wisienką na torcie (prawie dosłownie) było uroczyste uczczenie 15 lat istnienia SOTO. Mieliśmy okazję zobaczyć filmy przygotowane przez chłopaków i dziewczyny z SOTO przedstawiające serię życzeń od znajomych i przyjaciół Oli i Tomka, niektóre bardzo zabawne. Film był kapitalnie zmnotowany nie wspominając już o samym pomyśle, który uważam za rewelacyjny – gratulacje. Nie obyło się bez prezentów, również bardzo ciekawych, i już wcześniej wspomnianego tortu. Do życzeń i prezentów oczywiście dołączyliśmy swoje wraz z podziękowaniami za zawsze miłe przyjęcie nas w klubie jak i za wsparcie naszego stowarzyszenia w staraniach o rejestrację w PFA. 

    To chyba w skrócie wszystko. Nie będę oryginalny jak napiszę, kto nie był niech załuje – ale to chyba najlepsze słowa jakimi można podsumować weekendowe wydarzenie i zachęcić pozostałych do brania udziału w stażach.

Marcin Wiśniewski