Anshin Dojo Aikido Łódź

Staż z Sensei Tomaszem Sowińskim 5 DAN - 30.11-01.12.2013 ANSHIN DOJO

2013-12-10

    Już drugi raz mieliśmy przyjemność gościć Sensei Tomasza Sowińskiego wraz z Olą Sowińską w Łodzi na organizowanym przez nasz klub stażu. Staż zaczął się od ćwiczeń pomagających rozluźnić się, również w przewrotach. W dalszej części skupialiśmy się nad pracą centrum, które jest niezmiernie ważne w Aikido. Bardzo przejrzyście Sensei przedstawiał zasadę harmonii w ćwiczeniu Aikido, a mianowicie pracę Uke, bez której Tori nie jest w stanie nauczyć się poprawnego wykonania techniki.

    Dużo uwagi poświęcone było kontroli dystansu w technikach, jakże naturalnej w sytuacji realnego zagrożenia, a o której tak często zapominamy na treningach. Ćwiczyliśmy również właściwą kontrolę wychylenia Uke choćby przy technikach kotegaeshi.

    Jak mieliśmy okazję się przekonać po rozmowach z uczestnikami stażu, wiele osób zapamiętało szczególnie drugi sobotni trening, na którym Sensei szczegółowo wyjaśnił różnice pomiędzy ikkyo, nikyo, sankyo i yonkyo. Wykonanie odpowiedniej techniki miało być podyktowane zachowaniem Uke, a nie narzuconym z góry schematem, który należy wykonać niezależnie od sytuacji jaka się wykreuje po ataku.

   Wieczorem nie obyło się bez spotkania poza matą na łódzkiej Pietrynie. W miłej atmosferze mogliśmy spotkać się z naszymi gościmi i porozmawiać na przeróżne tematy.

   Na niedzielnym treningu mogliśmy znów przećwiczyć pracę Uke, który umiejętnie wykorzystuje swoje centrum w spotkaniu z techniką ikkyo. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Miałem to szczęscie, że ćwiczyłem z Olą :) W dalszej części treningu mieliśy okazję rozbrajać przeciwnika z tanto i ćwiczyliśmy kata Ken-Jutsu. Znów mogliśmy zaobserwować jak pomocna jest nauka walki mieczem w ćwiczeniu Aikido.

   Niedzielę zakończyły egzaminy na 4 i 3 kyu. Gratulujemy Asi, Piotrkowi i Danielowi zdobytych stopni.

   Bardzo gorąco chcielibyśmy podziękować Senseiowi za cały staż, przekazaną wiedzę oraz przeprowadzone egaminy. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejną wizytę, a my w międzyczasie nie omieszkamy zajrzeć do Senseia do Warszawy.
Dziękujemy również gościom spoza Łodzi za przybycie i zapraszamy na kolejne staże prowadzone przez Sensei Tomasza Sowińskiego.

 

Marcin Wiśniewski