Anshin Dojo Aikido Łódź

Staż z Sensei Andrzejem Bazylko 5 DAN - Hara Dojo Łódź 08- 09.06.2013

2013-06-10

W miniony weekend kolejny już raz mieliśmy okazję poćwiczyć w Łodzi na stażu pod okiem Sensei Andrzeja Bazylko.

Długo oczekiwana wiosenna aura dała się we znaki, ale tym samym przyzwyczaiła nas do cięższych warunków treningowych. Wylaliśmy mnóstwo potu i napracowaliśmy się co nie miara w czasie dziewięciu godzin treningów. Pomimo tego, było widać po obecnych na stażu, że wszyscy ćwiczyli z przyjemnością.

Aikido i Ken-Jutsu prezentowane przez Sensei było najwyższych lotów - jak to określił gospodarz stażu Antek :)

Praca uke, dystans, timing i kuzushi to pojęcia, które towarzyszyły nam w trakcie ćwiczeń. Jak to Sensei określił, jeśli uke jest obecny i aktywny, a my cały czas staramy się go wychylić i nie dać mu odzyskać równowagi, wtedy zaczyna się "zabawa" z aikido. Dalekie od statycznej walki techniki pokazały nam faktycznie jak ciekawą pracą jest kontrola nad wychyleniem przeciwnika. Wszystko wykonuje się dużo łatwiej i bez wysiłku, trzeba wiedzieć gdzie i jak zadziałać.

Każdy trening podzielony był na dwie części, pierwsza Aikido, a druga Ken-Jutsu. Obie ściśle ze sobą związane. Kata z mieczem miały nam zobrazować ruchy, które są tak naprawde takie same kiedy miecza nie ma. Analogie po takiej prezentacji stają się oczywiste.

Można by się rozpisywać na temat stażu, a tak naprawdę należało na nim być i ćwiczyć to wszystko, co w dużym skrócie opisałem.

Gorąco zachęcam do ćwiczenia na kolejnych stażach z Sensei i sam z niecierpliwością czekam na najbliższe spotkanie z właśnie takim aikido.

 

Marcin Wiśniewski