Anshin Dojo Aikido Łódź

Shoji Seki 7 DAN - Dojo Stara Wieś 03-05.05.2013

2013-05-06

Wybraliśmy się całą "kadrą szkoleniową" Anshin (Radek, Adam, ja) na główną część majówki w Starej Wsi by poćwiczyć pod okiem Sensei Seki z Hombu Dojo.

Oczywiście pierwsze super wrażenie wywarło na mnie samo miejsce. Wioska w stylu japońskim z ogromnym dojo na samym szczycie pagórka. Z dojo można było podziwiać krajobraz okolicznych lasów i łąk. Samo miejsce nastraja niesamowiecie do ćwiczeń i wprowadza w klimat japońskich sztuk walki. Domki w środku urządzone są w tradycyjny sposób, nie ma mebli znanych nam z mieszkań europejskich, śpi się na podłodze na macie i materacach, a w centrum domku znajduje się niewielki stół. W tym właśnie miejscu między treningami wymienialiśmy uwagi z grupą od Piotka Smaka i z Kaiten Dojo, oczywiście z Łodzi :).

Ćwiczyliśmy na dwóch treningach sobotnich. Elementem, na który Sensei zwracał uwagę praktycznie w każdej technice było Kuzushi czyli wychylenie uke. Technik wykonywaliśmy sporo, od tenchi nage, kote gaeshi po ikkyo i irimi nage. Sensei mówił również o pracy uke, który nie powinien myśleć o technice jaka będzie wykonana i zaraz po ataku ustawić się do przewrotu czy padu wyprzedając ruchy tori. Powinien atakować naturalnie, a jego późniejsze zachowanie powinno być następstwem wykonywanej techniki.

W sobotni wieczór odbyły się egzaminy na stopnie 2 i 3 DAN. Egzaminom przewodniczył sensei Roman Hoffmann. Zdawał nasz przyjaciel Piotr Smak, a ja z Adamem miałem okazję "pofruwać" jako uke.

Gratulujemy wszystkim zdanych egzaminów, a w szczególności Piotrkowi 2 DAN-a ;)

 

Marcin Wiśniewski