Anshin Dojo Aikido Łódź


Aikido w Anshin Dojo Łódź


"Pozwól przeciwnikowi iść tam gdzie chce, zmień mu drogę jeśli tego pragnie, a później pozwól mu upaść tam gdzie chce..." - Morihei Ueshiba

Aikido (合気道) jest japońską sztuką walki skodyfikowaną przez sensei’a Morihei’a Ueshibę na przełomie XIX i XX wieku. Sensei Morihei Ueshiba posiadał doświadczenie w kilkudziesięciu sztukach walki i na ich podstawie stworzył sztukę, która jest swego rodzaju paradoksem, ponieważ broniący się ma swoimi działaniami wyrządzić jak najmniejszą szkodę atakującemu. Dlatego Aikido jest unikalne, trudne a jednocześnie piękne, nie tylko w ruchu, ale również w zasadach. Początki Aikido wywodzą się ze starej szkoły walki wręcz Daito – ryu aikijutsu oraz szkół walki bronią: ken - mieczem, yari – włócznią, jo - kijem. Istota Aikido opiera się na koncepcji wykorzystania siły i energii atakującego i skierowanie ich przeciw niemu, co zawiera się w nazwie sztuki.

Aikido, czyli droga do harmonizowania energii  jest uznawane za jedną z trudniejszych do nauczenia oraz do wykorzystania sztuk walki, ponieważ wymaga idealnego zgrania dwóch poruszających się osób. Zbyt wczesna lub opóźniona reakcja nie pozwoli nam na prawidłowe uniknięcie ataku. Techniki Aikido bazują na rzutach, dźwigniach, zejściach z linii ataku oraz uderzeniach (atemi) i ucisków wrażliwych punktów ciała.

Do trenowania Aikido nie trzeba być wybitnie silnym czy dużym. Jest to sztuka którą może trenować każdy bez względu na płeć czy wiek. Poza walorami ruchowymi, trening Aikido wpływa również na poprawę samopoczucia psychicznego, poczucie bezpieczeństwa, zdecydowanie i pewność siebie. Ponieważ Aikido posiada szereg uniwersalnych technik przed różnymi atakami: z przodu z tyłu, w pozycji siedzącej, oraz przed różną ilością napastników jest również wykorzystywane w samoobronie.  Aikido zawiera w sobie wiele elementów wykorzystywanych w codziennym życiu i tak naprawdę wszyscy je praktykujemy czasem o tym nie wiedząc.